Wolontariat

Są ludzie, którzy dobrowolnie i bez wynagrodzenia niosą pomoc, angażują się w pracę na rzecz osób i instytucji działających w różnych obszarach życia społecznego.

To wolontariusze.

Opiekun: Marta Łożyńska

Maciej Lubaszczuk

ZAPRASZAMY UCZNIÓW I RODZICÓW DO WSPÓŁPRACY!

Wolontariat jest zdefiniowany przez „Centrum Wolontariatu” jako świadoma i wolna działalność podejmowana na rzecz innych, wykraczających poza więzi rodzinne. To bezinteresowne zaangażowanie społeczności szkół, uczniów i rodziców - na rzecz potrzebujących. U postawy szacunku i tolerancji wobec drugiego człowieka. Wolontariat umożliwiający przeszukiwanie czasu wolnego od pracy. Podejmowane przez uczniów - wolontariuszy działania, powodują aktywny i pozytywny rozwój osobowości, co ważne i pożądane ze względu na wymiar edukacyjno-wychowawczy.

W roku szkolnym 2021/2022 zapraszamy do aktywnego uczestniczenia w Szkolnym Kole Wolontariatu. Planujemy szereg działań pomocowych, których nie udało się zrealizować w poprzednim roku szkolnym, z uwagi na pandemie i pracę zdalną. Opiekunami koła są Marta Łożyńska i Maciej Lubaszczuk. Chętnych gorąco zapraszamy!

Wolontariat daje szansę wykorzystania własnych umiejętności i doświadczeń, rozwinięcia zainteresowań, wywarcia wpływu na zmiany społeczne i możliwość zaangażowania się.

14 grudnia

Wolontariusze licznie zebrali się przy „ jednym” stole ( 12 szkolnych ławek ;) ), żeby móc wspólnie cieszyć się wigilią, wraz z opiekunami  oraz Panią Wicedyrektor Katarzyną Adamską.

7 grudnia

Uczniowie z Szkolnego Koła Wolontariusza postanowili uprzyjemnić chwile seniorom

z DPS w Pile i wykonali dla nich piękne kartki świąteczne.

6 grudnia

Wolontariusze pragnęli umilić ten dzień, całej społeczności uczniowskiej i nie tylko…Jakub i Norbert wcielili się w postać Mikołaja, a Gabrysia, Nikola,  Nadia, Maja, Martyna i Julia w urocze elfy. Składając najszczersze życzenia, można było otrzymać cukierki, które wolontariusze wcześniej zebrali.

Życzenia:

Gdy noc zapadnie 6 grudnia,

to wokół wszędzie robi się cudnie,

Święty po cichu podarki kryje i nigdy nie wątp ,

On zawsze w kochających sercach żyje.

W tym szczególnym dniu

wolontariusze i opiekunowie

Szkolnego Koła Wolontariatu

życzą  większym i mniejszym

– serdeczności,  prezentów i uśmiechu;)

18 listopada

Wolontariusze zaangażowali się w akcję „ Szpital chorej książki”. W bibliotece szkolnej pomagają w sklejaniu i naprawie książek.

4 listopada

Wolontariusze wzięli udział w charytatywnej akcji „ Razem dla Klaudii”. W auli 4 listopada przygotowali stanowiska „ Magiczne boxy” oraz „ Koło fortuny”, oba cieszyły się ogromnym powodzeniem. Pobyt a w auli umilał wszystkim dj Jakub Woźniak. Uczniowie wcześniej przygotowali i zebrali potrzebne nagrody, wykonali plakaty wspierające Klaudię w szybkim powrocie do zdrowia. Ich zaangażowanie, wielkie serce i solidarność umocniły ich w przekonaniu , że warto a nawet trzeba pomagać. Wszyscy życzymy Klaudii zdrowia i wracaj do nas szybko!

19 października

Gościliśmy w naszej szkole panią Bożenę Przesmycką, która koordynuje działania wolontariackie  w Stowarzyszeniu Centrum Wolontariatu w Pile.

Wolontariusze mieli okazję uczestniczyć w szkoleniu „Dlaczego warto być wolontariuszem? ” i dowiedzieć się czym jest wolontariat i jak można realizować się jako wolontariusz. Uczestnicy szkolenia otrzymali dyplomy.

8 października

Wolontariusze ze Szkolnego Koła Wolontariatu włączyli się w wykonanie plakatów informacyjnych o Światowym Dniu Zdrowia Psychicznego, który wypada 10 października. Przygotowując plakaty dowiedzieli się jak można dbać o zdrowie psychiczne, a celem było zwrócenie uwagi innych na problemy natury psychicznej, z którymi zmaga się coraz więcej osób.

Plakaty umieszczone były na korytarzu szkoły.