2022/2023

Wolontariat

Są ludzie, którzy dobrowolnie i bez wynagrodzenia niosą pomoc, angażują się w pracę na rzecz osób i instytucji działających w różnych obszarach życia społecznego.

To wolontariusze.

Opiekun: Marta Łożyńska

Maciej Lubaszczuk

ZAPRASZAMY UCZNIÓW I RODZICÓW DO WSPÓŁPRACY!

Wolontariat jest zdefiniowany przez „Centrum Wolontariatu” jako świadoma i wolna działalność podejmowana na rzecz innych, wykraczających poza więzi rodzinne. To bezinteresowne zaangażowanie społeczności szkół, uczniów i rodziców - na rzecz potrzebujących. U postawy szacunku i tolerancji wobec drugiego człowieka. Wolontariat umożliwiający przeszukiwanie czasu wolnego od pracy. Podejmowane przez uczniów - wolontariuszy działania, powodują aktywny i pozytywny rozwój osobowości, co ważne i pożądane ze względu na wymiar edukacyjno-wychowawczy. 

W roku szkolnym 2022/2023 zapraszamy do aktywnego uczestniczenia w Szkolnym Kole Wolontariatu. Planujemy szereg działań pomocowych, których nie udało się zrealizować w poprzednim roku szkolnym, z uwagi na pandemie i pracę zdalną. Opiekunami koła są Marta Łożyńska i Maciej Lubaszczuk. Chętnych gorąco zapraszamy!

Wolontariat daje szansę wykorzystania własnych umiejętności i doświadczeń, rozwinięcia zainteresowań, wywarcia wpływu na zmiany społeczne i możliwość zaangażowania się.


Wolontariusze z SP 7 wsparli Świąteczną Zbiórkę Żywności

25 listopada wolontariusze z naszej szkoły wzięli udział w akcji „Święta godne,        a nie głodne” i aktywnie włączyli się w  przedświąteczną zbiórkę żywności. Swój wolny czas spędzili zachęcając innych, by otworzyli serca dla potrzebujących. Dzięki ich determinacji udało się w tym dniu zapełnić, aż cztery kosze produktami pierwszej potrzeby, takimi jak: kasza, makaron, słodycze i konserwy.  

Nasi aktywni wolontariusze to: Róża Borkowicz, Amelia Szałkowska, Marysia Lachowicz, Zuzanna Erdmann, Julia Wandachowicz, Anita Żołędziewska, Karolina Karpińska, Oliwia Puk – Liput, Lena Szymkiewicz, Damaris Beckendorf, Julia Barcz, Wiktoria Dominiak.  


„Uczyń zdrowie psychiczne i dobre samopoczucie dla wszystkich globalnym priorytetem" – to hasło przewodnie tegorocznego Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego. 

 

Według Światowej Federacji Zdrowia Psychicznego (World Federation for Mental Health) w ciągu najbliższych lat zaburzenia psychiczne będą jednym z głównych problemów zdrowotnych dotykających ludzkość. Wraz z rozwojem cywilizacyjnym coraz więcej osób zapada na choroby psychiczne.  

Światowa Organizacja Zdrowia oraz Światowa Federacja Zdrowia Psychicznego poprzez  kampanię i działania promujące tegoroczne hasło Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego mają na celu zwiększyć uwagę i zaangażowanie poświęcane zdrowiu psychicznemu oraz wzmocnić opiekę nad zdrowiem psychicznym, tak aby wszystkie potrzeby w zakresie zdrowia psychicznego zostały zaspokojone poprzez ogólnodostępne, przystępne cenowo i wysokiej jakości usługi i wsparcie specjalistów.  

My również włączamy się w tegoroczne obchody Światowego Dnia Zdrowia Psychicznego i wraz z wolontariuszami wykonaliśmy plakaty propagujące zdrowy styl życia i zwrócenie uwagi na dbałość o zdrowie psychiczne.  


ZBIÓRKA NA HOSPICJUM 

Jak co roku na pilskim cmentarzu  zobaczyć można wolontariuszy w żółtych koszulkach. Zbierali oni do puszek datki na funkcjonowanie pilskiego hospicjum. Kwesta rozpoczęła się w  sobotę  30 października i trwała do wtorku 1 listopada. Wśród wolontariuszy nie mogło zabraknąć wolontariuszy z naszej szkoły w składzie:  Nadia Zielińska, Karolina Karpińska, Wiktoria Dominiak, Julia Barcz, Róża Borkowska, Amelia Szałkowska, Zuzanna Erdmann, Marysia Lachowicz, Filip Jagoda.  
 
Pieniądze były zbierane na bieżące potrzeby, na koszty energii, wszelkiego rodzaju zabezpieczenia pacjentów w środki medyczne. W pilskim hospicjum przebywa obecnie niemal 50 chorych. Osoby te wymagają całodobowej opieki.  Bardzo się cieszymy, że mogliśmy swoim udziałem wspomóc tą szlachetną akcję.