FESTIWAL REKREACJI

W naszej szkole zakończyła się realizacja programu profilaktycznego „FESTIWAL REKREACJI”, którego głównym celem było promowanie aktywnych form spędzania czasu wolnego przez dzieci.

W ramach jego realizacji nasza szkoła otrzymała z Urzędu Miasta w Pile sprzęt sportowy oraz trzy duże naklejki imitujące dawno zapomniane gry, które zostały przyklejone w sali zabaw oraz w małej sali gimnastycznej:

- „Potrójna gra w klasy” – połączenie trzech torów klasycznej gry w klasy, co pozwoliło na wprowadzenie dodatkowej rywalizacji pomiędzy uczestnikami zabawy.

- „Chińczyk” – klasyczna gra, ucząca cierpliwości i taktycznego myślenia.

- „Hopla zabawa” – wymagająca koordynacji wzrokowo – ruchowej i orientacji w przestrzeni.

Dzięki nim, uczniowie nauczyli się z sobą współpracować, wspierać wzajemnie, a czasami nawet pocieszać. Dzieci nabyły umiejętność działania w różnych sytuacjach, zmierzenia się z porażką oraz jak radzić sobie z przegraną. Zabawy takie kształtują charakter i uczą „zdrowej rywalizacji”, co jest bardzo ważnym elementem w rozwoju młodego człowieka. We współczesnym świecie są doskonałą formą na spędzenie wolnego czasu z dala od gier komputerowych, telewizora oraz innych wirtualnych i uzależniających zabaw.

Łącznie w projekcie wzięło udział około 250 dzieci, w tym: wybrane klasy, uczniowie przebywający na świetlicy szkolnej oraz ze świetlicy socjoterapeutycznej.

Tekst

Małgorzata Skowrońska

Nasza szkoła przystąpiła do programu profilaktycznego „FESTIWAL REKREACJI”, który realizowany jest poprzez działania:

- Niech wyjdą z cienia podwórkowe wspomnienia.

- Aktywna szkoła.

Głównym jego celem jest promowanie aktywnych form spędzania czasu wolnego, a także:

- stworzenie warunków do upowszechniania kultury fizycznej oraz organizacja wydarzeń o charakterze integracyjno-edukacyjno-rekreacyjnym,

- stworzenie kreatywnych miejsc zabaw służących do dobrej, bezpiecznej zabawy i rekreacji oraz integracji społecznej.

Program trwa od października do grudnia. W jego realizację zaangażowała się pani Rita Sadowska i pani Małgorzata Skowrońska.

W ramach realizacji programu otrzymaliśmy z Urzędu Miasta w Pile sprzęt sportowy, w tym: skakanki, hula – hop, chustę Klanza, tor przeszkód, grę ringo, worki do skakania, puszki do zbijania, zestaw do tenisa stołowego.

W najbliższym czasie szkoła otrzyma 3 naklejki gier podwórkowych (chińczyk, potrójna gra w klasy, hopla).

Dzięki temu uczniowie naszej szkoły mają możliwość nauczyć się zabaw z dawnych lat i przez chwilę zapomnieć o życiu w wirtualnym świecie.